wtorek, 20 grudnia 2016

Historical Sew Monthly 2017 - wyzwania i zasadyCzym jest Historical Sew Monthly?

Jest to organizowany już kolejny rok z rzędu przez Dreamstress szereg wyzwań (szczegóły na temat poprzednich edycji można znależć tutaj: 2013, 2014,  2015 i 2016). Co miesiąc osoby uczestniczące w wyzwaniu mają za zadnie uszyć/wyhaftować/wyszydełkować/po prostu zrobić element historycznego stroju pasujący do tematu danego miesiąca.


Na potrzeby wyzwania słowo "historyczny" oznacza ubrania noszone przed rozpoczęciem II wojny światowej - tj. do 1938

Rzecz zgłaszana do wyzwania nie powinna być gotowa wcześniej niż miesiąc przed planowanym terminem końcowym - wyzania mają motywować do tworzenia ciągle czegoś nowego. Nie musi być oczywiście wykonana tylko w trakcie trwania wyzwania - tworzenie można rozpocząć dużo wcześniej.

Nie ma zasady czym, poza tym że elementem stroju, mają być przygotowane rzeczy. Może być to wszystko - od skomplikowanej, kompletnej sukni po prostą koszulę. Cokolwiek na co masz ochotę, cokolwiek co jest ci potrzebne.

W postach opisujących wykonany w ramach Historical Sew Monthly przedmiot (czy też opisie zdjęcia wrzucanego do albumu na FB) powinna się znaleźć taka lista, podsumowywująca cały projekt (uwagi w nawiasach są moje):

The Challenge:/Wyzwanie: (numer i nazwa)
Fabric:/Tkanina: 
Pattern:/Wykrój: (własny czy gotowy? A jeśli gotowy, to jaki?)
Year:/Rok: (chodzi oczywiście o datowanie wykonanej rzeczy)
Notions:/Dodatki(jakie nici, tasiemki, aplikacje, koraliki... Wszystko co nie jest tkaniną)
How historically accurate is it?/Jak bardzo jest poprawny historycznie?:
Hours to complete:/Czas wykonania:
First worn:/Założony po raz pierwszy:
Total cost:/Kompletny koszt:
Oczywiście nie ma przymusu uczestnictwa co miesiąc - każde z ukończonych zgłasza się pod postem dotyczącym danego wyzwania na blogu Dreamstress lub wrzuca zdjęcie do odpowiedniego albumu ( i tylko tam - zdjęcia udostępnione "luzem" będą usuwane) w grupie na facebooku, którą można znaleźć TUTAJ
Tegoroczne wyzwania to:


Styczeń - Firsts & Lasts/Pierwsze i ostatnie - stwórz pierwszy fragment nowego stroju lub coś co stanowi ostatni brakujący element innego.

Luty - Re-Make, Re-use, Re-Fashion/Przerób - wykonaj coś co będzie stanowić nawiązanie do historycznej tradycji przerabiania jednych rzeczy w inne. Przeszyj starą suknię w coś nowego, co znów założysz. Dodaj do starego kapelusza nowe zdobienia. Użyj tkaniny z jednego ubrania do uszycia czegoś innego.

Marzec - The Great Outdoors/Na zewnątrz - element stroju przeznaczony konkretnie do noszenia na zewnątrz.

Kwiecień -  Circles, Squares, Rectangles/Koła, kwadraty, trójkąty - wyzwanie polega na stworzeniu czegoś składającego się ściśle z kół, kwadratów i/lub trójkątów.

Maj - Literature/Literatura - słowo pisane unieśmiertelniło wiele historii związanych z modą. Stwórz coś inspirowanego literaturą - możesz zarówno odtworzyć opisany w książce element stroju, jak i stworzyć coś przeznaczonego dla dowolnego bohatera literackiego.

Czerwiec - Metallics/Metalicznie - przygotuj coś srebrnego, złotego, miedzianego lub/i w kolorze brązu. Może to być zarówno faktyczny metal jak i cloth of gold czy lama.

Lipiec - Fashion Plate - stwórz strój inspirowany dowolnym fashion plate, niezależnie czy będzie to dokładna kopia, czy "stonowana" wersja pokazanego stroju dopasowana do charakteru odtwarzanej przez ciebie postaci. Jeżeli chcialbyś stworzyć coś sprzed XVII wieku albo użyj jako inspiracji dowolnej fashion plate, lub użyj wyidealizowanego przedstawienia mody z twojej wybranej epoki

Sierpień - Ridiculous/Niedorzeczne - przygotuj coś, co w wybranym okresie (i/lub współcześnie) było postrzegane za niedorzeczne, szalone i nienormalne". 

Wrzesień - Seen Onscreen/Widziane na ekranie - zainspiruj się dowolnym kostiumem widzianym na filmie lub w serialu i stwórz jego poprawną historycznie wersję.

Październik - Out of your comfort zone - uszyj coś z zupełnie nowej epoki czy też z użyciem zupełnie nowych dla ciebie technik lub matriałów.

Listopad - HSF Inspiration/Inspirowane HSF - jednym z najlepszych aspektów HSF jest możliwość zobaczenia co tworzą wszyscy inni uczestnicy. Zainspiruj się czymś, co zostało stworzone w jednym z wyzwań z poprzednich lat.

Grudzień - Go wild - możesz zarówno potraktować to wyzwanie jako wymówkę do stworzenia czegoś w zwierzęcy wzór lub w jakiś sposób wiąże się z dzikimi zwierzętami jak i wymówkę do stworzenia czegoś szalonego i "over the top"

Każde z wyzwań ma oczywiście termin, upływający wraz z końcem każdego miesiąca.

English version of this post can be found on The Dreamstress blog right HERE.

1 komentarz:

 1. świetne te wyzwania - wielce inspirujące!
  na format lalczyny może dałabym radę, na
  Ludzia jeszcze nie mam ani takiej wprawy
  ani czasu nań - ale z ogromną przyjemnością
  będę zaglądać, by ujrzeć, jak innym udaje
  się sprostać kolejnym wyzwaniom :)))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...