czwartek, 10 grudnia 2015

Historical Sew Monthly 2016 - wyzwania i zasady

Nowy rok, nowe wyzwania. Zarówno te życiowe, poważne lub mniej, jak i szyciowe. Bo co działa lepiej na proces twórczy niż presja czasu?

Tegoroczny baner do umieszczenia w postach i na blogach.
Czym jest Historical Sew Monthly?

Jest to organizowany już trzeci rok z rzędu przez Dreamstress szereg wyzwań (szczegóły na temat poprzednich edycji można znależć tutaj: 2013, 2014 i 2015). Co miesiąc osoby uczestniczące w wyzwaniu mają za zadnie uszyć/wyhaftować/wyszydełkować/po prostu zrobić element historycznego stroju pasujący do tematu danego miesiąca.


Na potrzeby wyzwania słowo "historyczny" oznacza ubrania noszone przed rozpoczęciem II wojny światowej - tj. do 1938. Jest to najważniejsza zmiana dotycząca tegorocznej edycji (rok temu dopuszczalne były ubrania datowane do 1945 roku)

Rzecz zgłaszana do wyzwania nie powinna być gotowa wcześniej niż miesiąc przed planowanym terminem końcowym - wyzania mają motywować do tworzenia ciągle czegoś nowego. Nie musi być oczywiście wykonana tylko w trakcie trwania wyzwania - tworzenie można rozpocząć dużo wcześniej.

Nie ma zasady czym, poza tym że elementem stroju, mają być przygotowane rzeczy. Może być to wszystko - od skomplikowanej, kompletnej sukni po prostą koszulę. Cokolwiek na co masz ochotę, cokolwiek co jest ci potrzebne.

W postach opisujących wykonany w ramach Historical Sew Monthly przedmiot (czy też opisie zdjęcia wrzucanego do albumu na FB) powinna się znaleźć taka lista, podsumowywująca cały projekt (uwagi w nawiasach są moje):

The Challenge:/Wyzwanie: (numer i nazwa)
Fabric:/Tkanina: 
Pattern:/Wykrój: (własny czy gotowy? A jeśli gotowy, to jaki?)
Year:/Rok: (chodzi oczywiście o datowanie wykonanej rzeczy)
Notions:/Dodatki(jakie nici, tasiemki, aplikacje, koraliki... Wszystko co nie jest tkaniną)
How historically accurate is it?/Jak bardzo jest poprawny historycznie?:
Hours to complete:/Czas wykonania:
First worn:/Założony po raz pierwszy:
Total cost:/Kompletny koszt:
Oczywiście nie ma przymusu uczestnictwa co miesiąc - każde z ukończonych zgłasza się pod postem dotyczącym danego wyzwania na blogu Dreamstress lub wrzuca zdjęcie do odpowiedniego albumu ( i tylko tam - zdjęcia udostępnione "luzem" będą usuwane) w grupie na facebooku, którą można znaleźć TUTAJ
Tegoroczne wyzwania to:


Styczeń - Procrastination/Prokrastynacja - dokończ element garderoby którego wykończenie odkładasz od dłuższego czasu lub zrealizuj długo planowany projekt.

Luty - Tucks & Pleating/Zakładki i plisy - wykonaj coś z plisami lub zakładkami, niezależnie od tego czy są elementem kroju czy pełnią tylko rolę dekoracyjną.

Marzec - Protection/Ochrona - zrób coś co ochroni (przed obrażeniami czy brudem) ciebie lub twoje ubrania.

Kwiecień -  Gender-Bender - uszyj coś noszonego przez, albo inspirowanego strojami płci przeciwnej

Maj - Holes/Dziurki - czasami to brak materiału w tworzy strój. Wykonaj coś z rozcięciami, koronką itp.

Czerwiec - Travel/Podróż - przygotuj element stroju podróżnego lub inspirowanego podróżami.

Lipiec - Monochrome/Monochromatycznie - wyzwanie kolorystyczne - wykonaj coś w czerni, bieli lub dowolnym z odcieni szarości.

Sierpień - Pattern/Wzór - przygotuj coś w dowolny wzór, im większy i bardziej szalony tym lepiej.

Wrzesień - Historicism/Historia w historii - stwórz element historycznej odzieży inspirowany modą z jeszcze wcześniejszego okresu.

Październik - Heroes/Bohaterowie - uszyj coś inspirowanego twoim ulubionym historycznym bohaterem lub kostiumerem/rekonstruktorem którego uważasz za wzór.

Listopad - Colour Challenge: Red/Wyzwanie kolorystyczne: Czerwony - przygotuj coś w dowolnym odcieniu czerwieni.

Grudzień - Special Occasion/Specjalna okazja - wykonanj coś przeznaczonego na konkretne wydarzenie lub specjalną okazję albo coś co historyznie byłoby noszone w ten sposób.

Każde z wyzwań ma oczywiście termin, upływający wraz z końcem każdego miesiąca.

English version of this post can be found on The Dreamstress blog right HERE.

1 komentarz:

  1. O rany, na większość nie mam pomysłu, a resztę albo już uszyłam, albo chyba właśnie uszyję, także ostatecznie chyba znowu to wyzwanie wyjdzie mi w kratkę xD

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...