niedziela, 21 grudnia 2014

The game is on! - Historical Sew Monthly 2015

Jak powszechnie wiadomo, rzadko pracuje się bardziej efektywnie i kreatywnie niż pod presją czasu - oczywiście w granicach rozsądku. Idealną wymówką do takiej pracy jest organizowany już trzeci rok z rzędu przez Dreamstress szereg wyzwań, czyli Historical Sew Monthly (szczegóły na temat poprzednich edycji można znależć tutaj: 2013 i 2014)

Baner do umieszczenia na blogu i w wyzwaniowych postach

Czym jest Historical Sew Monthly?


Co miesiąc osoby uczestniczące w wyzwaniu mają za zadnie uszyć/wyhaftować/wyszydełkować/po prostu zrobić element historycznego stroju pasujący do tematu danego miesiąca.


Oczywiście nie ma przymusu uczestnictwa co miesiąc - każde z ukończonych zgłasza się pod postem dotyczącym danego wyzwania (linki będą się pojawiać stopniowo pod pogrubionymi i podkreślonymi przeze mnie napisami zaraz po tym jak pojawią się na blogu Dreamstress) lub wrzuca zdjęcie do odpowiedniego albumu ( i tylko tam - zdjęcia udostępnione "luzem" będą usuwane) w grupie na facebooku, którą można znaleźć TUTAJ

Na potrzeby wyzwania słowo "historyczny" oznacza ubrania noszone do końca II wojny światowej - tj. do 1945


Rzecz zgłaszana do wyzwania nie powinna być gotowa wcześniej niż miesiąc przed planowanym terminem końcowym - wyzania mają motywować do tworzenia ciągle czegoś nowego.


Nie ma zasady czym, poza tym że elementem stroju, mają być przygotowane rzeczy. Może być to wszystko - od skomplikowanej, kompletnej sukni po prostą koszulę. Cokolwiek na co masz ochotę, cokolwiek co jest ci potrzebne.

W postach opisujących wykonany w ramach Historical Sew Monthly przedmiot (czy też opisie zdjęcia wrzucanego do albumu na FB) powinna się znaleźć taka lista, podsumowywująca cały projekt (uwagi w nawiasach są moje):

The Challenge:/Wyzwanie: (numer i nazwa)
Fabric:/Tkanina: 
Pattern:/Wykrój: (własny czy gotowy? A jeśli gotowy, to jaki?)
Year:/Rok: (chodzi oczywiście o datowanie wykonanej rzeczy)
Notions:/Dodatki: (jakie nici, tasiemki, aplikacje, koraliki... Wszystko co nie jest tkaniną)
How historically accurate is it?/Jak bardzo poprawny historycznie jest?
Hours to complete:/Czas wykonania:
First worn:/Założony po raz pierwszy
Total cost:/Kompletny koszt:

Tegoroczne wyzwania to:

Styczeń - Foundations/Podstawy - uszyj element garderoby będący podstawą stroju historycznego

Luty - Colour Challenge: Blue/Wyzwanie kolorystyczne: NIEBIESKI - zrób przedmiot mający w sobie choć niewielką ilość niebieskiego w dowolnym odcieniu.

Marzec - Stashbusting/Pozbądź się zapasów - zrób coś wykorzystując jedynie tkaniny, tasiemki czy inne rzeczy zalegające w twoich zbiorach

Kwiecień -  War & Peace/Wojna i Pokój - zarówno wojna jak i długie okresy pokoju wpływają na to, co noszą ludzie. Przygotuj coś, co związane jest z wpływem na modę jednego lub drugiego stanu.

Maj - Practicality/Praktycznie - wymyślne suknie są piękne, ale czasami nawet księżniczka potrzebuje czegoś praktycznego. Stwórz historyczny odpowiednik jeansów i t-shirtu z dowolnego okresu.

Czerwiec - Out of Your Comfort Zone - przygotuj element stroju z kompletnie nowego dla ciebie okresu.

Lipiec - Accessorize/Akcesoria - żaden historyczny strój nie jest kompletny bez odpowiednich akcesoriów. Stwórz dowolny dodatek pasujący do zawartości twojej historycznej szafy.

Sierpień - Heirlooms & Heritage/Dziedzictwo - odtwórz strój który jeden z twoich przodków nosił lub mógł nosić albo stwórz, używając odziedziczonych środków nową pamiątkę która mogłaby być przekazywana w rodzinie.

Wrzesień - Colour Challenge: Brown/Wyzwanie kolorystyczne: BRĄZ

Październik - Sewing Secrets/Krawieckie tajemnice - ukryj coś w twoim szyciu - może to być zarówno drobna niewidoczna z zewnątrz poprawka jak również ukryta kieszeń, zapięcie czy niewidoczne dla postronnych hasło polityczne


Listopad - Silver Screen/Ze srebrnego ekranu - zainspiruj się strojami z filmów i seriali i odtwórz swój ulubiony w poprawnej historycznie wersji

Grudzień - Re-do - powtórz dowolne z wcześniejszych 11 wyzwań. Może to być takie na które brakło ci czasu, nie miałeś wówczas pomysłu lub miałeś ich zbyt wiele.

Każde z wyzwań ma oczywiście termin, upływający wraz z końcem każdego miesiąca.

The whole post was created after consulting with the lovely Dreamstress herself. Thank you Leimomi :)

16 komentarzy:

 1. Bardzo fajna inicjatywa. Na wszystkie pomysły się nie piszę, ale na kilka się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w sumie jestem ciekawa czy dam radę wytrwać dłużej niż dwa-trzy miesiące. Zobaczymy :D

   Usuń
 2. Jedyne postanowienie noworoczne to będą te zadania. Spróbuję ze wszystkimi! :D (do czego mnie zmuszają, znowu szyć jakąś suknię z filmu/serialu ;_;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja lista kostiumów jest dłuuuuga, więc nie wiem czy będę się umiała zdecydować o.O Akurat do wszystkich byłam w stanie mniej lub bardziej określić co bym chciała, a tutaj... Klęska urodzaju :D

   Usuń
 3. Hmm, w sumie ciekawe, może wezmę udział :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wyzwanie na listopad to chyba wyzwanie całego mojego szycia :o

   Usuń
  2. Mi to mówisz. Z moich dotychczasowych pięciu kostiumów trzy były oparte na filmowych/serialowych. I biorąc pod uwagę moje plany, proporcja raczej się nie zmieni :D

   Usuń
 4. Przekonałaś mnie ostatecznie. Biorę udział! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba też się skuszę :D Chociaż kilka będzie prawdziwym wyzwaniem :P

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja was podziwiam ze wam sie chce szyć takie suknie w skali 1/1:))
  To ogrom pracy,a do tego jeszcze i bielizna i wszystko zgodzne z epoką
  :))


  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że wszystko przetłumaczyłaś - w końcu wiem, o co chodzi w tej zabawie, a chyba rok się nad tym zastanawiałam :D Jestem bardzo ciekawa, które tematy weźmiesz i co uszyjesz! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Och.... I jak teraz zrobić by zrobić? Na styczeń z czasem na pewno się nie załapię, ale dzięki Tobie będę to mieć na lodówce pod magnesem :P Dziękuję Ci za ten post!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wezmę udział, ale podejrzewam, że wymięknę. Jestem słaba w systematyczności no i na pewno nie potrzebuję inspiracji do szycia, bo mam jej już za dużo :D Obaczym.

  OdpowiedzUsuń
 10. No to mnie namówiłyście :) Też wezmę udział:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uuuu, motywejszyn! Biorę się do tego! :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...